WSPIERAMY

EKO
NGO

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OL...

Fundament uzdrowiska

LIDZBARK WARMIŃSKI
Termy Warmińskie, park uzdrowiskowy nad Symsarną – Lidzbark Warmiński rozwija swoją ofertę turystyczną. Teraz przyszedł czas na uzdrowisko i tężnie.

Lidzbark Warmiński szykuje się do budowy drugiego w województwie warmińsko-mazurskim uzdrowiska. „Nasz region, który słynie z najczystszego powietrza, z najpiękniejszej przyrody, warunków klimatycznych, miał do tej pory tylko jedno uzdrowisko. Postanowiliśmy to zmienić, bowiem nasz region zasługuje na to, żeby również oferować nowoczesne usługi uzdrowiskowe” - podkreśla Jacek Protas, poseł na Sejm RP z Platformy Obywatelskiej, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Za nami podpisanie aktu erekcyjnego, który zostanie wmurowany pod lidzbarskie tężnie. Nowe uzdrowisko to ukoronowanie wieloletniej pracy i inwestycji w wypoczynkowy wizerunek miasta. „Dobra infrastruktura, kolejno przez lata powstająca i to dopełnienie w postaci tężni. To jest projekt około 16-milionowy, blisko 11 milionów złotych to jest dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego, dobrze oceniony wniosek, a wiem, że są plany jeszcze na następne działania, więc jeżeli to się wszystko dopełni, to naprawdę będzie kompleksowe uzdrowisko” - podkreśla marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Od kilku lat w Lidzbarku Warmińskim funkcjonują Termy Warmińskie. Oprócz tego miasto podjęło wiele innych inwestycji związanych z rekreacją, jak chociażby leśny park uzdrowiskowy Doliny Symsarny. „Wszystkie nasze działania, inwestycje, a także takie prospołeczne działania, mają na celu rozwój naszego miasta, rozwój i społeczny i infrastrukturalny. Termy Warmińskie, które zostały wcześniej wybudowane, następne elementy to przestrzeń publiczna, która jest w taki sposób konstruowana, aby jak najlepiej żyło się tutaj, w naszej miejscowości” - podkreśla burmistrz miasta Jacek Wiśniowski.

Warto zauważyć, że lidzbarskie tężnie będą miały kształt ślimaka. To nawiązanie do symbolu sieci miast Cittaslow, do której należy między innymi Lidzbark Warmiński. „Dosyć wymagającym elementem tego projektu jest sama tężnia, natomiast pozostałe elementy są takimi elementami, które już wielokrotnie realizowaliśmy w przypadku innych inwestycji, więc o inne rzeczy zupełnie się nie martwię” - mówi Cezary Pyzak, reprezentujący firmę realizującą inwestycję.

Na razie jedynym miastem uzdrowiskowym w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap. Lidzbark Warmiński świadectwo potwierdzające lecznicze właściwości klimatu otrzymał w 2013 roku.