WSPIERAMY

EKO
NGO

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OL...

UWM dla niepełnosprawnych

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dba o studentów z niepełnosprawnościami. Szeroki wachlarz usług świadczy na ich rzecz uczelniane Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są także osoby niepełnosprawne. Te z nich, które dopiero zaczynają studia, mają szansę zapoznać się z kampusem uniwersyteckim dzięki akcji „Poznaj z nami Kortowo”. „Poznałam trochę historię Kortowa, gdzie są poszczególne wydziały, stołówka, studium języków obcych i ogólnie całą topografię” - mówi Katarzyna Karasiewicz, studentka I roku biologii stosowanej. „Wrażenia? Pozytywne! Jestem tu pierwszy raz i jak na początku stwierdziłam, jest to duży labirynt, w którym można się zgubić, ale myślę, że z dnia na dzień na pewno będzie dużo lepiej” - dodaje Joanna Łuczyńska, studentka I roku administracji i cyfryzacji.

Akcja, która stała się już tradycją, jest jedną z form wsparcia, które proponuje studentom Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych działające na Uniwersytecie. „Głównie możemy zaproponować naszym studentom takie usługi, jak usługi asystenckie, usługi transportowe. Mamy dostosowaną taksówkę, która pomaga w transporcie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z domu studenta na wydział i z powrotem, mamy też usługę stenotypisania – to jest usługa, która polega na szybkim notowaniu treści wykładów, ćwiczeń, które to notatki potem są przekazywane studentowi” - informuje Andrzej Prószyński, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UWM.

Wśród propozycji wsparcia jest również pomoc tłumacza języka migowego. „Jest to wsparcie dla osób głuchych i słabosłyszących. Wygląda to w ten sposób, że osoby głuche przychodząc do nas na studia mogą ubiegać się o między innymi wsparcie tłumacza języka migowego, stenotypisty, co daje im bardzo duży komfort studiowania na uczelni” - mówi pracująca w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych tłumaczka języka migowego Barbara Parda.

Studenci mogą również korzystać z wypożyczalni sprzętu specjalistycznego, a także uczestniczyć w wydarzeniach integrujących, szkoleniach czy spotkaniach, a nawet w imprezach sportowych, jak integracyjny mecz koszykówki na wózkach podczas Kortowiady. „Staramy się ich integrować. Organizujemy między innymi dwa razy w roku spływy kajakowe, które są okazją do zacieśniania więzi, do wspólnego spędzania czasu. Warto też zaznaczyć, że w czasie Kortowiady Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego stara się włączać osoby z niepełnosprawnością, przygotowując też specjalne miejsca dla wózków inwalidzkich” - mówi Andrzej Prószyński.

Uniwersytet organizuje także szkolenia dla pracowników podnoszące świadomość na temat niepełnosprawności. Wśród wydarzeń jest również m.in. akcja „UWM gra w niebieski”, czyli tydzień poświęcony problemowi autyzmu.