WSPIERAMY

EKO
NGO

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OL...

Woda zdrowia doda

WOD-KAN
Woda jest nam absolutnie niezbędna. Obchodzony niedawno Światowy Dzień Wody uświadamia nam, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z jej zasobów.

Warmia i Mazury to region, który słynie z licznych jezior, stawów i rzek. Pomimo tego, że nasza planeta pokryta jest wodą w ponad 70%, to do spożycia nadaje się jej zaledwie 1%. Stanowi ona także niezbędną część ludzkiego organizmu, a jej niedobór prowadzi do poważnych schorzeń. Aby zachować zdrowie, każdy powinien pić co najmniej 2 litry wody dziennie. „Woda to nasze życie. My się składamy z wody. 75% naszego ciała to jest woda, a szczególnie najważniejszy nasz organ – czyli mózg – praktycznie również w 75% składa się z wody i tej wody bardzo potrzebuje. Wszystkie mechanizmy, wszystkie reakcje w naszym ciele zachodzą właśnie w wodzie” – przypomina dr n. med. Łukasz Grabarczyk z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

W Olsztynie o odpowiednie zarządzanie zasobami wody dba Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jego laboratorium codziennie czuwa też nad jej jakością. Dlatego olsztyńska woda nadaje się do picia prosto z kranu. „Każdego dnia stacje uzdatniania wody w Olsztynie produkują około 25 tysięcy m3 wody. Na każdego mieszkańca Olsztyna przypada średnio około 100 litrów dziennie. Olsztyńska woda jest szczególna. Jest to woda średnio zmineralizowana, czyli porównujemy ją tak naprawdę do tej wody, którą możemy kupić w każdym sklepie w butelkach” – zaznacza Anita Chudzińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

Woda to nieodłączny element życia. Pomimo tego, że jest powszechnie dostępna, pamiętajmy o rozsądnym korzystaniu z jej zasobów. W miarę możliwości wybierajmy wodę z kranu, co pomoże także zmniejszyć ilość zużywanego plastiku.