WSPIERAMY

EKO
NGO

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OL...

Podsumowania w gminie Grunwald

GMINA GRUNWALD
Gmina Grunwald w 2021 roku przeprowadziła wiele inwestycji. O podsumowanie poprosiliśmy wójta Adama Szczepkowskiego.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Rok 2021 za nami. Chciałbym zapytać, czy minione 12 miesięcy były dla was łatwiejsze? Czy wypracowaliście jakieś schematy działania, które pozwoliły na bieżące, w miarę normalne funkcjonowanie?

Adam Szczepkowski, wójt gminy Grunwald: Myślę, że porównując do 2020 roku, na pewno przyzwyczailiśmy się w jakimś stopniu do tej obecnie panującej sytuacji. Wiadomo, ten 2020 rok był dla nas takim dużym zaskoczeniem, ta cała pandemia wywołana koronawirusem. Nikt nie wiedział, jak to dalej będzie, jak postępować w tym okresie. Potem wiadomo, różne rozwiązania zostały wprowadzane poprzez nasz samorząd, ale też przychodziły do nas odgórnie, od naszego Rządu Polskiego. Myślę, że ten 2021 rok był już rokiem bardziej spokojnym.

Dużo dobrego jeśli chodzi o działania inwestycyjne. Jeśli mielibyśmy wymienić najważniejsze działania na placach budów gminy Grunwald, to co to by było?

Otworzyliśmy żłobek przy Szkole Podstawowej w Stębarku. Jest to wydarzenie historyczne, bo nigdy wcześniej na terenie gminy żadnego żłobka nie było. Ukończyliśmy również duży projekt termomodernizacji Gminnego Ośrodka Kultury, bo on długi czas był wyłączony z użytkowania. Ten ośrodek wraca do normalnego funkcjonowania. Potem na pewno ważna inwestycja, to było uruchomienie jesienią Dziennego Domu Senior Plus w Glądach. Kolejna inwestycja, jaką rozpoczęliśmy i będzie kontynuowana również w tym roku, to jest wymiana oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Te oprawy będą już takie nowoczesne, typu LED, energooszczędne i do końca kwietnia lub maja, jak nie uda się w kwietniu to najpóźniej w maju, to oświetlenie zostanie wymienione.

Panie wójcie, jeśli chodzi o zmotoryzowanych mieszkańców gminy, czy tutaj też mieli powody do zadowolenia w minionym roku? Pytam o remonty dróg, naprawy.

W tej chwili prowadzimy dwie budowy, dwóch nowych dróg. To jest droga gminna w Gierzwałdzie i droga gminna w Stębarku. One mają termin ukończenia, oddania do użytkowania dla naszych mieszkańców z końcem maja obecnego roku. Budujemy również jednocześnie w Stębarku, za jednym etapem przy budowie drogi gminnej również kanalizację sanitarną. To tak żeby, wiadomo, dwa razy nie podchodzić do jednej pracy, to robimy za jednym podejściem.

Powiedzieliśmy o tym co było, to teraz pomówmy o tym, co będzie. Jakie cele sobie stawiacie na 2022 rok?

Na pewno dokończenie tych zadań, które zostały rozpoczęte, czyli przebudowa drogi gminnej w Gierzwałdzie, w Stębarku, dokończenie tej sieci kanalizacyjnej w Stębarku. Prowadzimy też dwa duże projekty w Urzędzie Gminy, samym Urzędzie Gminy. To jest E-Urząd i telemetria urządzeń wodnych. To chcemy dokończyć jak najszybciej, rozliczyć i zamknąć te projekty. Natomiast w planach mamy też zapisane w projekcie budżetu, bo jeszcze budżet nie został przez radę przyjęty, budowa sieci wodociągowej do miejscowości Kiersztanowo. Druga miejscowość to jest Lipowa Góra, do której też w tym roku chcielibyśmy tę sieć wodociągową doprowadzić. Mielibyśmy już praktycznie tę wodę na terenie całej gminy, do wszystkich miejscowości doprowadzoną. Chcemy budować też drogi, bo mamy złożony wniosek, w sumie dwa wnioski na przebudowę drogi gminnej w Ulnowie, jak i na przebudowę drogi gminnej w Mielnie, z tym że tutaj czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie. Na pewno duże wydarzenia, na pewno dożynki, na pewno jeśli chodzi o sportowe wydarzenia, to też nasze stowarzyszenia, które działają na terenie gminy, prowadzą wiele sekcji, bo jest sekcja piłki nożnej, sekcja sportów motorowych, czyli Enduro. Jest też sekcja kickboxingu, także duże tutaj wydarzenia oni planują przy współudziale naszej gminy. Czeka nas w tym roku duże wydarzenie, bo 6 grudnia mija 50 lat od utworzenia gminy Grunwald i to jest dość duża okrągła rocznica i uważam, że trzeba to uczcić, będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób.

Dziękuję za rozmowę.